توسط سردبیر در
0

تغییر اندازه فونت:

کمیته انتشارات بنیاد پاک

مقدمه: قبلا در همین سایت داستان اعتصاب پیروزمند کارگران معدن سنگ‌آهن بافق در ماه های خرداد و تیر 93 را روایت کردیم. دو ماه بعد در مرداد و شهریور 93 اعتصاب دیگری به دلیل عدم توجه به خواسته‌های اصلی کارگران مبنی بر لغو خصوصی سازی و نیز دستگیری رهبران کارگری به راه افتاد. اکثر رهبران کارگری را دستگیر کردند تا مثل دفعه قبل سازماندهی و رهبری نکنند. اما کارگران تسلیم نشدند و در اعتصابی شانزده روزه طی گرمترین ماه‌های سال‌ نهایتا سرمایه داران و دولت‌شان عقب نشستند، خصوصی سازی  لغو شد و رهبران کارگری آزاد شدند. دومین اعتصاب پیروز معدن‌چیان بافق رقم خورد. در متن پیش رو داستان اعتصاب دوم بافق در ماه های مرداد و شهریور 1393 را بر اساس اخبار ایلنا مرور می کنیم.

**********************

17 مرداد 93

آخرین وضعیت واگذاری سهام معدن سنگ‌آهن

در پی خلف وعده مسئولین در لغو خصوصی سازی معدن، شورای شهر بافق از احتمال مداخله مقامات عالی کشوری برای سرعت بخشیدن به روند خبر می‌دهد.

وی اعلام می کند که قرار است به زودی جلسه‌ای با حضور رئیس مجلس و وزیر کار و رفاه اجتماعی برای رسیدگی به وضعیت واگذاری معدن سنگ‌آهن بافق تشکیل شود و می افزاید«تاکنون چهار جلسه تشکیل شده است و جهت جلسات به سمتی بوده که دستور وزیر مبنی بر لغو واگذاری سهام (از ۱۰۰٪) به قوت خود باقی بماند و اگر قرار است واگذاری صورت بگیرد «حق شهر» لحاظ شود.»

وی در مورد جلسه دفتر امام جمعه و حل مشکلات، گله‌ و شکایات کارگران و پی‌گیری آن می گوید: «در آخرین جلسه که در تاریخ ۹۳/۰۵/۰۵ تشکیل شد و عسگری، مدیرعامل سنگ‌آهن، حضور نداشت، نامه‌های کارگران مطرح شد ولی با نظر فرماندار جزو صورت جلسه نیامد و قرار شد وی خود برای رفع مشکلات پی‌گیری کند.»

 22 مرداد 93

سفر وزیر کار ربیعی به یزد

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی «ربیعی» برای بررسی وضعیت خصوصی سازی شرکت سنگ‌آهن بافق سفر خود را به استان یزد سفر شروع می کند.

23 مرداد 93

دیدار وزیر کار با نمایندگان کارگران شرکت سنگ‌آهن

وزیر: واگذاری 15 درصد نیاز به قانون دارد، نمی توانم در این جلسه دستور دهم!

علی ربیعی در ادامه سفر خود در استان یزد به شهرستان بافق می رود و با مسئولین و نمایدندگان کارگران شرکت سنگ‌آهن مرکزی بافق دیدار می کند. وقتی وزیرتعاون، کار ورفاه اجتماعی از تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی بودن ۹۰ درصدمردم شهر خبر می‌دهد.

در حین جلسه دبیر کارگروه انجمن صنفی کارگران نارضایتی خود را از عدم پرداخت ۱۵ درصد سهام به بافقی‌ها اعلام می‌کند و وزیر کار با با یادآوری اعتصاباتی که در دوران حکومت پهلوی با همراهی کارگران ساماندهی کرده می گوید:«این بخش نیاز به قانون دارد که مشخص شود به چه کسی داده شود ومجاری خود را دارد. فعلا طبق گفته رییس جمهور به بنده، ما مسئله را متوقف کردیم تا به یک مسئله بهینه برسیم وآن نیاز به قانون دارد و نمی شود دراین جلسه دستور ۱۵درصد داده شود.»  و در ادامه می‌افزاید:«ما برای معدن برنامه داریم، ته دلتان خالی نباشد که معدن تمام می‌شود و تعطیل می‌شود. مابرای معدن طرح گسترش داریم وبرای آن سرمایه گذاری می‌کنیم. پول سرمایه گذاری آن را هم جور می‌کنیم.»

وزیر کار همچنین خطاب  به نماینده کارگران درباره اعتصاب می گوید:«اگر این اعتصاب ۳۳۹ روز هم ادامه پیدا می‌کرد اجازه نمی‌دادم مویی از سر کارگر‌ها کم شود.»

«ربیعی» وزیر کار در ادامه سفرش به بافق به بازدید معدن سنگ‌آهن می‌رود و حین بازدید از بخش کنستانتره به کارگران اطمینان می‌دهد که خصوصی سازی فعلا متوقف شده است و اجازه تعدیل یک نیرو را هم نخواهد داد.

28 مرداد 93

دستگیری دو تن از کارگران و شروع اعتصاب

دو تن از رهبران کارگران معدن سنگ‌آهن بافق بازداشت می‌شوند و تلاش برای بازداشت 16 تن دیگر با مقاومت کارگران ناکام می‌ماند. ساعت ۱۰ همان شب اعتصاب کارگران در اعتراض به بازداشت 2 تن از رفقای‌شان آغاز می‌شود.

29 مرداد 93

روز دوم اعتصاب

یکی از کارگران که در مصاحبه ای با خبرگزاری ایلنا اعلام می‌کند:«حدود ۵ هزار کارگر معدن سنگ‌آهن بافق در اعتراض به بازداشت «امیرحسین کارگران» و «علی صبری» از کارگران این معدن دست از کار کشیده و تولید را متوقف کرده‌اند.»

وی در ادامه به تلاش ناکام پلیس برای بازداشت ۱۶ کارگر دیگر و همچنین «حسن تشکری»، رئیس شورای شهر بافق خبر می‌دهد اما از عنوان اتهام آنان ابراز بی‌اطلاعی می‌کند. وی تاکید می‌کند که ۱۶ کارگر مورد نظر در حال حاضر بین همکارانشان در معدن حضور دارند.

نماینده کارگران در مصاحبه با ایلنا علت اقدام پلیس برای بازداشت کارگران معدن را «شکایت کارفرما از آنان» اعلام می کند. ایلنا خبر می دهد که کارفرما در پی اعتصاب چهل روزه خرداد- تیر93 کارگران معدن بافق از  18 نفر از کارگران به دادگاه شکایت کرده است. «حسین تشکری» رییس شورای شهر بافق، خود یکی از کارگران شرکت معدن سنگ‌آهن بافق است.

حضور جانشین فرمانده نیروی انتظامی یزد در معدن و مذاکره با کارگران

شرط کارگران برای پایان اعتصاب: لغو حکم بازداشت هر 18 کارگر!

جانشین فرمانده نیروی انتظامی یزد با حضور در معدن سنگ‌آهن بافق با حسین تشکری  کارگر معدن سنگ‌آهن و نیز رئیس شورای شهر بافق مذاکره می‌کند.

در نتیجه مذاکره پایان اعتصاب مشروط به لغو حکم بازداشت هر ۱۸ کارگر می شود و جانشین فرمانده نیروی انتظامی یزد تلویحا با این خواسته موافقت می کند.

کارگران: بازدید وزیر کار نتیجه‌ای نداشت و توقف خصوصی‌سازی هنوز مبهم است.

یکی از کارگر در مصاحبه با ایلنا با اشاره به سفر هفته پیش وزیر کار ربیعی و بازدیدش از معدن سنگ‌آهن بافق می گوید که:‌ »از حضور آقای ربیعی در معدن نتیجه‌ای حاصل نشده و سرنوشت مطالبه کارگران مبنی بر توقف خصوصی سازی معدن همچنان در ابهام قرار دارد.

عصر همین روز ماموران یگان ویژه پلیس در معدن مستقر شده‌اند و 2  تن از کارگران را بازداشت کردند اما موفق به بازداشت بقیه کارگران نشدند. ایلنا به نقل از «یک کارگر» می‌نویسد که ماموران یگان ویژه پلیس در برخورد با کارگران «خشن» عمل نکرده‌اند.

30  مرداد 93

روز سوم اعتصاب

اعتصاب کماکان ادامه دارد وعصر یگان ویژه نیروی انتظامی از معدن بافق خارج می‌شوند.همان شب جلسه‌ای بین شورای شهر و فرمانداری بافق در مورد اعتصاب و خواست‌های کارگران برگزار می‌شود.

«محمد عباسی بافقی» سخنگوی شورای شهرستان بافق طی مصاحبه‌ای در تشریح مذاکرات به ایلنا می‌گوید: «ما امیدوار بودیم صدای اعتراض کارگران شنیده و به مطالباتشان رسیدگی شود، اما در اقدامی تحریک آمیز نیروهای ضد شورش در معدن مستقر شده‌اند.»

سخنگوی شورای شهرستان بافق در تشریح اهدف کارگران چنین می‌گوید:«خواسته مردم و شورای شهرستان بافق این است که ۱۵ درصد سهام واگذار شده معدن به صندوق بازنشستگی به جبران عقب افتادگی و محرومیت منطقه، به شهرستان بافق اختصاص داده شود.»وی همچنین می‌افزاید:« یکی از این خواسته‌ها صدور قرار منع تعقیب و بازداشت برای همه کارگرانی است که با شکایت کارفرما از دو روز پیش تحت پیگرد قرار گرفته‌اند.»

«بافقی» سخنگوی شورای اسلامی بافق در تشریح فضای شهر به ایلنا می‌گوید:«هر چند در حال حاضر نیروهای انتظامی حضور مشهودی در داخل معدن و شهر بافق ندارند اما به سبب فضایی که از چند روز پیش ایجاد شده است اهالی شهر انتظار دارند وضعیت به حالت عادی بازگردد.» وی اضافه می‌کند که به دلیل « هوشیاری مردم و ماموران» هیچ برخوردی پیش نیامده است.

«بافقی» همچنین از برگزاری نشست جداگانه شورای شهر بافق با عباس زارع‌زاده نماینده مهریز و موافقت وی با خواسته های کارگران می‌گوید.

31 مرداد 93

روز چهارم اعتصاب

یکی از کارگران در مصاحبه با ایلنا درباره اقدامات کارفرما در تقابل با اعتصاب چنین گفت:«از قرار معلوم به منظور شکستن این حرکت اعتراضی از حوالی ظهر پنجشنبه به دستور کارفرما کارتهای حضور و غیاب کارگران جمع آوری شد و سرپرستان موظف شدند تا در قسمتهای تحت مسئولیت خود به صورت مکتوب حضور و غیاب کارگران را ثبت کنند.»

همچنین «دخیل‌عباس زارع‌زاده» نماینده بافق در مجلس طی گفتگویی با ایلنا با اشاره به بازدید وزیر کار از معدن اظهار می کند که «مردم این خطه توقع شفا‌ف‌سازی درباره خصوصی‌سازی این معدن را داشتند و صرف کلنگ‌زدن و افتتاح یک بیمارستان دردی از مردم این منطقه را دوا نخواهد کرد.» وی می افزاید:« لازم بود که وزیر در بازگشت به تهران تشکیل جلسه داده و پاسخی شفاف به کارگران ارائه می‌داد؛ وقتی دغدغه مردم در نظر گرفته نشود و مردم پاسخ شفافی دریافت نکنند، در این میان بازیگرانی پیدا می‌شوند که از آب گل‌آلود ماهی بگیرند.»

«زارع‌زاده» با انتقاد از حضور نیروی انتظامی در معدن و دستگیری کارگران می‌گوید: «در دور اول اعتراضات که 39 روز طول کشید، هیچ اتفاق امنیتی رخ نداد و کارگران و مردم در کمال خویشتن‌داری و آرامش مطالبات صنفی‌شان را طرح کردند اما در حال حاضر بازداشت تعدادی از کارگران باعث تحریک مردم شده است.» وی در ادامه با اشاره با مهاجرت ۵۰ درصد از مردم بافق به نقاط دیگر و ضرورت اختصاص ۱۵ درصد از ارزش افزوده معدن برای توسعه بافق اعلام‌ می‌کند که «سه نماینده استان در مجلس، امام جمعه، اعضای شورای شهر و مسئولان کارگری پی‌گیر مطالبات مردم بافق و معدن‌کاران این شهر هستند.»

1 شهریور 93

روز پنجم اعتصاب

پلیس ۵ کارگر معدن سنگ‌آهن بافق را بازداشت می‌کند.

سخنگوی شورای اسلامی شهرستان بافق «محمد عباسی بافقی»، اعلام می‌کند که پلیس حوالی ساعت ۲ نیمه شب، ۵ کارگر معدن سنگ‌آهن بافق را در خانه‌ای شخصی بازداشت کرده است و «محمد حسن تشکری»، رئیس شورای اسلامی شهر بافق که از کارگران این معدن است نیز در میان کارگران بازداشتی بوده است.

سخنگوی شورا می‌افزاید که این کارگران جزء لیست بازداشت ۱۸ نفره پلیس هستند که به دلیل پناه گرفتن در میان کارگران معترض، این نهاد نظامی پیش‌تر موفق نشده بود آنان را بازداشت کند.»

«عباسی بافقی» در پایان تاکید می کند که اگر چه یگان ویژه پلیس از معدن خارج شدند اما هنوز در شهر حضور دارند.

خانواده‌های کارگران بازداشتی معدن بافق مقابل دفتر کارفرما تحصن  می‌کنند.

با بازداشت 5 کارگر دیگر و در پنجمین روز اعتصاب، خانواده‌های کارگران بازداشتی مقابل دفتر کارفرما تحصن می‌کنند.یکی از کارگران در این مورد به ایلنا می‌گوید:«‌خانواده‌های کارگران بازداشت شده گفته‌اند تا آزادی کارگران به این تحصن ادامه می دهند.»

مدیرعامل معدن وعده آزادی همه کارگران را می‌دهد.

تجمع کارگری به مقابل فرمانداری منتقل می شود.  

در پی تجمع کارگران و خانواده‌های کارگران بازداشتی ؛ بعد از ظهر همان روز «عسگری» مدیرعامل با حضور در جمع آنان وعده می‌دهد که با اعلام رضایت امکان منع تعقیب و آزادی همه کارگران بازداشتی و تحت پیگرد فراهم شود. مدیرعامل پس از این سخنان همراه با ماموران نیروی انتظامی محل کار خود را به مقصد فرمانداری بافق ترک می‌کند. یکی از کارگران در همین مورد به ایلنا می گوید:«اظهارات امروز مدیرعامل از آن جهت قابل تأمل است که وی پیش‌تر با انکار نقش خود در تهیه این فهرست ۱۸نفره؛ گفته بود که کارگران مورد بحث با شکایت اعضای هیات مدیره تحت تعقیب نیروی انتظامی قرار گرفته‌اند.»

خانواده‌های کارگران بازداشتی و جمعی از مردم بافق ‌شب را در مقابل فرمانداری به صبح می‌رسانند.

همزمان با تجمع در مقابل فرمانداری، جلسه شورای تامین شهرستان برگزار می‌شود وعلاوه بر اعضای شورای شهر بافق، محمدرضا صباغیان که در دور اول اعتراضات به نمایندگی از کارگران در کارگروه ویژه دولت انتخاب شده بود در جلسه شرکت می کند

صباغیان آزادی کارگران زندانی را در گرو تصمیم شورای تامین شهرستان بافق دانسته و اعلام می‌کند که روز چهارم شهریور ماه درباره پی‌گیری‌های انجام شده به کارگران گزارش خواهد داد.

2 شهریور 93

روز ششم اعتصاب

ادامه تجمع خانواده‌های کارگران بازداشتی معدن بافق در مقابل فرمانداری.

کارفرمای معدن سنگ‌آهن بافق شکایتش را پس می‌گیرد اما کارگران آزاد نمی‌شوند.

«محمدجواد عسگری» مدیرعامل معدن سنگ‌آهن بافق و «عزیزالله عباسیان بافقی» مدیر حقوقی و نماینده هیات مدیره معدن با ارسال نامه‌ای به شورای تامین بافق از شکایت خود انصراف می‌دهند.

در حالی که ایلنا شمار کارگران بازداشت شده را ۷ نفر اعلام کرده، نامه کارفرما به شورای تامین بافق نشان می‌دهد، ۹ نفر از کارگران معدن بافق بازداشت شده‌اند.بر اساس نامه اسامی کارگران بازداشتی چنین می‌باشد:‌»امیر حسین کارگران»، «علی صبری»، «محمدحسن تشکری»، «علی‌محمد تشکری»، «کاظم کارگران»، «رضا دهستانی»، «رضا خواجه‌زاده»، «ایرانی» و «جلیل  کمالی». علی‌رغم نامه کارفرما مبنی بر پس گرفتن شکایت کسی آزاد نمی‌شود.

کارگر معدن بافق اجازه ایجاد نهاد صنفی ندارند.

«حسین خلیلی» رئیس کانون شوراهای اسلامی کار استان یزد در مصاحبه‌ای به ایلنا می‌گوید:«غیاب تشکل‌های رسمی کارگری در معدن سنگ‌آهن بافق، ارتباط حدود ۵ هزار کارگر این معدن با نمایندگان‌ کارگری‌ استان‌ را قطع کرده است.»

وی به خبرنگار ایلنا می‌گوید:«هیچگونه نتوانسته‌ است با کارگران متحصن ارتباط برقرار کند.»و ادامه می دهد:« نه می‌توانیم از برنامه کارگران متحصن مطلع شویم، و نه می‌توانیم مطالباتشان را پیگیری کنیم.»

خلیلی درباره جلوگیری از ایجاد تشکل های کارگری در معدن بافق چنین می‌گوید:«مدیران معدن سنگ‌آهن بافق زمانی که می‌خواهند از تسهیلات دولتی برخوردار شوند، می‌گویند معدن «خصوصی» است اما در واکنش به تشکیل نهاد کارگری می‌گویند معدن «دولتی» است.»

رئیس کانون شوراهای اسلامی کار استان یزد در پایان اظهار می‌کند:«کارفرما در سالیان گذشته با استناد به تبصره ماده ۱۵ قانون تشکیل شوراهای اسلامی کار از تشکیل شورای اسلامی کار در معدن ممانعت کرده است.»

 

تبصره ماده ۱۵ قانون تشکیل شوراهای اسلامی کار می‌گوید:«زمان تشکیل شورا‌ها در شرکتهای بزرگ دولتی از قبیل شرکتهای تابعه وزارت نفت، شرکت ملی فولاد ایران، شرکت ملی صنایع مس ایران و… بر اساس این قانون با تشخیص شورای عالی کار خواهد بود.»

آزادی کارگران معدن بافق در گرو موافقت شورای تامین استان یزد است.

«محمد عباسی‌بافقی» سخنگوی شورای اسلامی بافق به ایلنا می‌گوید:«اگر چه کارفرما شکایت خود را از کارگران معترض معدن بافق پس گرفته است اما آزادی کارگران به نظر مثبت شورای تامین استان یزد منوط شده است.» وی می افزاید: « شورای تامین بافق گفته انصراف کارفرما از شکایتش به معنای گذشت او از جنبه خصوصی اتهام کارگران است و شورای تامین استان یزد درباره گذشت از جنبه عمومی اتهام آنان تصمیم گیری خواهد کرد.»

«بافقی» در پایان با اشاره به ادامه تجمع کارگران و خانواده ها مقابل فرمانداری ‌می‌گوید:«ماموران یگان ویژه پلیس که یک روز بعد از آغاز دور جدید تحصن کارگران معدن بافق به این شهرستان آمده‌اند، هنوز در بافق حضور دارند اما در شهر حضور پیدا نمی‌کنند.»

معاون سیاسی امنیتی استانداری یزد: دلیل دستگیری کارگران اعتصاب نبوده است.‌

«محمد علی طالبی» معاون سیاسی- امنیتی استانداری یزد، عصر همین روز در نشست خبری خود می‌گوید: «دلیل دستگیری کارگران اعتصاب نبوده است.» وی همچنین اعلام می‌کند:«آمار دقیقی از دستگیر شدگان ندارم اما آماری که در رسانه ها منتشر شده به مراتب کمتر از چیزی است که قرار بود صورت بگیرد.»

این مقام سیاسی امنیتی درباره درخواست مسئولین چنین می گوید «تمام دستگاه ها و رسانه های مؤثر در تحقق آرامش بافق همکاری کنند و امیدوریم در کمترین فرصت این اتفاق بیافتد و تنش کارگری در بافق حل شود.»

طالبی همچنین در مورد نحوه برخورد دولت با اعتصاب چنین می‌گوید:«بهترین گواه در خصوص نحوه برخورد دولت و نیروهای امنیتی و انتظامی در بافق مردم بافق هستند که می توانند شهادت بدهند که با مطالباتی که مطرح شده چه عملکردی دولت تدبیر و امید نسبت به گذشته داشته است.»

وی با اشاره به سابقه اعتصاب کارگری اظهار می کند:‌«مشابه این اعتصابات و اعتراضات در گذشته هم رخ داده که برخورد هایی هم صورت گرفته است اما در دوره اعتصاب قبلی که 39 روز طول کشید هیچ برخوردی با کارگران صورت نگرفت و تعرضی از نیروهای انتظامی انجام نشد و با اینکه اعتصاب طولانی شد مسئولین استان با نمایندگان کارگران و مسئولین محلی پیگیر مطالبات مردم در بافق و کارگران سنگ‌آهن بودند که دستاوردهایی را هم داشت.»

طالبی در پایان می‌گوید:«اگر اقدامات قضایی هم در بافق صورت گرفته در راستای وظیفه ما بوده است و یگان ویژه اصلاً در هیچ کجا در شهرستان بافق دخالت نکرده و وارد عمل نشده است.»

3 شهریور 93

روز هفتم اعتصاب

ادامه تجمع خانواده‌های کارگران بازداشتی در مقابل فرمانداری

درجریان تجمع شب گذشته خانواده‌های بازداشت شدگان و جمعی از اهالی شهر، پنج عضو شورای اسلامی شهر بافق نیز در جمع معترضان حاضر می‌شوند.

یکی از کارگران معدن بافق با اشاره به اظهارات معاون سیاسی- امنیتی استاندار یزد که گفته بود بازداشت شدگان هیچ ربطی به اعتصاب کارگران ندارند به ایلنا می‌گوید:«این حرف درست نیست زیرا اگر میان کارگران بازداشت شده و اعتراضات کارگری ارتباطی وجود نداشت دلیلی برای همراهی مردم بافق با بازداشت شدگان نبود و اهالی شهر در مقابل این افراد مانند سایر اشخاصی که به عناوین مختلف در زندان به سر می‌برند موضع بی‌تفاوتی اتخاذ می‌کردند.»

احتمال خروج یگان ویژه از بافق و انتقال کارگران بازداشتی به بند عمومی

شایعاتی مبنی بر خروج ماموران یگان ویژه نیروی انتظامی از شهر بافق می‌باشد. خانواده کارگران بازداشتی نیز به ایلنا خبر می دهند درحال حاضر بازجویی این افراد تمام شده و همه آن‌ها به بند عمومی منتقل شده‌اند.

واگذاری ۷۱/۵ درصد از سهام معدن به صندوق بازنشستگی فولاد صحت ندارد.

«مهدی فتوحی» از کارگران معدن‌چی در باره جزییات خصوصی سازی به ایلنا می‌گوید:«مجلس سال ۷۹ تصویب کرد دولت بدهی‌اش به صندوق بازنشستگی فولاد را پرداخت کند زیرا این صندوق برای پرداخت حقوق بازنشستگان به مشکل برخورده بود. دولت‌‌‌ همان زمان به صورت شفاهی اعلام کرد حقوق بازنشستگان صنایع فولاد را از سود معدن سنگ‌آهن بافق پرداخت می‌کند.»

وی با اشاره به تامین بودجه معدن سنگ‌آهن بافق در دو سال گذشته توسط دولت تاکید می کند که «واگذاری ۷۱/۵ درصد از سهام معدن به صندوق بازنشستگی فولاد صحت ندارد.»

فتوحی می افزاید: «عرضه ۲۸/۵ درصد از سهام معدن در فرابورس به قصد واگذاری‌‌‌ باقی مانده سهام – ۷۱/۵ درصد – به صندوق بازنشستگی فولاد طرح شده است، زیرا باید حداقل ۵ درصد از سهام معدن را در فرابورس عرضه می‌کردند و قیمت پایه را بدست می‌آوردند تا بتوانند ۷۱/۵ درصد را به صندوق بازنشستگی فولاد واگذار کنند.»

فتوحی با بیان اینکه «خصوصی سازی امنیت شغلی را پایین می‌آورد»، درباره آثار آن بر زندگی مردم بافق چنین می گوید:«این معدن در ‌‌‌نهایت ۱۰ سال دیگر عمر می‌کند و هیچ کارخانه جوار معدنی در بافق شروع به کار نکرده است. با اتمام ذخایر معدن سنگ‌آهن مرکزی، حدود ۵ هزار کارگر بیکار می‌شوند و اقتصاد بافق که به کارکرد این معدن وابسته است، مختل می‌شود… مردم شهر معدنی بافق از خصوصی سازی خاطرات تلخی دارند زیرا خصوصی سازی همواره با تعدیل نیرو و کاهش دستمزد همراه بوده است.»

او در باره مطالبات اصلی کارگران به ایلنا چنین می گوید:«برکناری مدیرعامل معدن و جایگرینی او با مدیری بومی، متعهد و متخصص، لغو کامل خصوصی سازی و آزادی ۹ کارگر بازداشت شده، ۳ مطالبه اصلی حدود ۵ هزار کارگر این معدن است.»خصوصی سازی در بافق جواب نداده است.

کارگری بدون اعلام اسم خود به و با اشاره به دو تجربه شکست خورده خصوصی سازی فولاد بافق و کاشی زمرد به ایلنا می گوید«خصوصی سازی در بافق جواب نداده است و مردم شهر دل خوشی از خصوصی سازی ندارند.»

وی می‌افزاید«اصل ۴۴ قانون اساسی می‌گوید معادن بزرگ دولتی باقی می‌مانند. ذخیره معدن سنگ‌آهن بافق بیش از ۲۴۰ میلیون تن است و معادنی که ذخایر آن بالای ۱۵۰ میلیون تن باشد، اموال دولت محسوب شده و مشمول خصوصی سازی نمی‌شوند.»

وی با تایید حرف فتوحی درباره  خصوصی سازی ادامه می دهد:«می‌گویند صندوق بازنشستگی فولاد ۷۱/۵ درصد از سهام معدن بافق را خریده است اما هیچ وقت سندی به کارگران نشان ندادند. آقای تشکری، رئیس شورای شهر – که بازداشت شده است – می‌گوید معدن صددرصد دولتی است و این حرف‌ها به قصد زمینه سازی برای واگذاری کامل معدن به بخش خصوصی بیان می‌شود.»

این کارگر در پایان اظهار می‌کند:«اگر معدن خصوصی شود، سرنوشت ۵ هزار کارگر معدن چه می‌شود؟ وقتی فولاد خوزستان می‌گوید من اول خوراک خودم را تامین می‌کنم، بعد به معدن بافق کمک می‌کنم، شما تا آخرش را بخوانید.»

4 شهریور93

روز هشتم اعتصاب

مهلت کارگران به دولت برای لغو خصوصی سازی پایان یافت؛سومین شب از تحصن مقابل فرمانداری.

خانواده‌های کارگران بازداشتی معدن سنگ‌آهن بافق در هشتمین روز از اعتصاب همچنان مقابل فرمانداری تجمع کرده‌اند.

یکی از کارگران(بدون اعلام نام خود) درباره تحصن روبروی فرمانداری به ایلنا می‌گوید:«علاوه بر خانواده‌های کارگران بازداشتی که مقابل فرمانداری تجمع کرده‌اند، مردم شهر به تناوب در جمع این خانواده‌ها حاضر می شوند و آنان را همراهی می کنند.» وی می‌افزاید: «دیشب در شهر شایعه شده بود، حکم آزادی ۸ تن از کارگران بازداشتی جز «محمدحسن تشکری»، رئیس شورای شهر بافق صادر شده است، اما آنان زیر بار نرفته‌اند و گفته‌اند همه ما را باید با هم آزاد کنید.»

به گفته این کارگر معدن بافق، «محمد رضا صباغیان» یکی از نمایندگان کارگران به احتمال قوی برای ارائه گزارش به کارگران درباره آزادی ۹ کارگر بازداشتی و لغو کامل خصوصی سازی به معدن می‌آید.

5 شهریور93

روز نهم اعتصاب

نماینده کارگران از خلف وعده استاندار در آزادی ۹ کارگر بازداشتی خبر می‌دهد. «محمد رضا صباغیان»، نماینده کارگران معدن سنگ‌آهن بافق اعلام می‌کند كه قرار بوده خبر آزادی کارگران دیشب اعلام شود، اما از عصر دیروز هر چه با استاندار و معاون سیاسی او تماس گرفته، جوابی نگرفته است.

وی می‌گوید:«در دو ماه گذشته برای احقاق حقوق بافق بالای ۱۰۰ جلسه ریز و درشت با مسؤلین شهر و استان داشته‌ایم و این تاریخ را برای ارائه گزارش اعلام کردیم تا مسؤلین فراموش نکنند که مردم از آن‌ها و از روند امور سؤال خواهند کرد.»

وی با اعلام اینکه «جامعه ما تاکنون خواب بوده اما الان بیدار شده و این موضوع برای برخی از مسؤلین تعجب آور است چون قبلا کسی پیگیر قول‌ها نبوده است»، می‌افزاید: «این دستاورد بزرگی است که خواسته‌هایمان را بتوانیم مطرح کنیم. ما حقمان را بصورت منطقی از مسؤلین می‌خواهیم و آن‌ها موظف به پیگیری هستند.»

نماینده کارگران دلیل حضور یگان ویژه در بافق جهت برخورد با حرکت صنفی کارگران را ارائه گزارشات غلط توسط برخی از مسؤلین  در جهت سیاسی جلوه دادن این حرکت می‌داند و و ضمن تقبیح این رفتار از مسؤلین استان می پرسد: «اگر این اعتراض و تجمع آرام در شهری مانند اردکان و میبد انجام می‌گرفت، آیا بازهم اینگونه رسیدگی می‌شد؟ با قول و وعده ماجرا را تمام می‌کردید، یا برای کارگر‌ها یگان ویژه می‌آوردید؟»

«صباغیان» در ادامه می‌گوید:«برخی معتقدند معدن در سال ۹۱ واگذار شده و الان پس گرفتن آن یکی از مشکلات است. اگر یک هزارم این پی گیری‌ها آن زمان بود زود‌تر به نتیجه می‌رسیدیم. معمولا چون ما کسی را در وزارتخانه‌ها نداریم و مسؤلین‌مان دچار روزمرگی هستند وقتی متوجه خسارت‌ها می‌شویم که دیگر کار از کار گذشته است، مانند جدا کردن معادن چادرملو و ۱۹ دی از بافق.»

«صباغیان» در تشریح مصوبات جلسات کارگروه رسیدگی به مطالبات کارگران می‌گوید:«قرار شد برای اعضای کارگروه حکم صادر کنند اما حکمی صادر نشد. همچنین قرار بود توقف واگذاری ۲۸/۵ درصد از سهام معدن در سایت خصوصی سازی اعلام شود که اعلام نشد.»

او می‌افزاید:«نامه‌ای به سنگ‌آهن نوشتیم که برنامه‌شان برای احداث کارخانه‌ها را اعلام کنند که این هم انجام نشد. همچنین قرار بود امنیت شغلی و ارتقای شغلی کارگران در نظر گرفته شود که این هم نشد و برخی جابجا و حتی بازداشت شدند. قرار بود ۱۵ درصد از سهام شرکت سنگ‌آهن به شهربافق تعلق گیرد اما وزیر کار زیر بار این خواسته نرفت.»

صباغیان ادامه می‌دهد: «بافق با توجه به اتمام معدن در سالهای نه چندان دور آینده خوبی نخواهد داشت. شما در ماههای گذشته دیدید که نبود سنگ‌آهن بر بازار و کل بافق چه اثر منفی گذاشت. پس نتیجه می‌گیریم که خواسته‌های ما غیر منطقی نیست و تا رسیدن به هدف پیگیر خواهیم بود.»

صباغیان در پاسخ به سخن برخی از مسؤلین می‌گوید:«بعد از آمدن وزیر ما دیگر فرصت نکردیم پیگیر باشیم، گفت: ما به آن‌ها ۱۵ روز دیگرفرصت می‌دهیم تا نسبت به تحقق خواسته‌ها تلاش کنند.»

او خطاب به فرماندار می‌گوید: «آقای فرماندار محترم اگر توانستید در این مدت خواسته‌ها را پیگیری و به نتیجه‌ای برسانید که دست شما را می‌بوسیم، بومی و غیر بومی نداریم و اگر پیگیری کردید و به هر دلیل نتوانستید به نتیجه برسید بیایید و گزارش بدهید که به این دلائل نمی‌توانیم یا بگویید رسیدن به این خواسته‌ها حق شما نیست.»

صباغیان تاکید می‌کند:«فرماندار به مثابه رییس جمهور است و پاسخگوی تمام مسایل و مشکلات و باید برای رفع آن پیگیر باشد. ما باید از فرماندار بپرسیم چرا در جمع این مردم نیامده است.» او ادامه می‌دهد: «آقای فرماندار شما باید حرکت کرده و برای احقاق حق بافق پیگیری کنید.»

صباغیان از کارگران اعتصاب کننده می‌خواهد که هیچ بهانه‌ای به دست کسی ندهند و به مسؤلینی که از یگان ویژه دعوت کرده‌اند با رعایت نظم و آرامش بفهمانند که ما خودمان در این ماجرا پلیس خودمان هستیم.

صباغیان می‌گوید: «همین امروز به درخواست ما جلسه‌ای با استاندار تشکیل شد ما در این جلسه متوجه شدیم اطلاعاتی که به استاندار داده می‌شود غلط است. مثلا به استاندار گفته‌اند کارگر‌ان پس از خسارت به چند دامپتراک (نوعی کامیون برای حمل و نقل و جابجایی شن و ماسه) بازداشت شده‌اند اما در واقع این خسارت زمانی ایجاد شد که چند نفر از کارگران دستگیر و برای دستگیری تعدادی دیگر یگان ویژه وارد معدن شد.»

او ادامه می‌دهد: «بنده به استاندار گفتم تجمع حق قانونی‌ای هست که شما باید آنرا اجرا کنید. آن‌ها به امید و در پناه تو باید اعتراض کنند.»

«صباغیان» ادامه می‌دهد: «استاندار در این جلسه متقاعد شد که در جلسه شورای تامین موضوع آزادی کارگر‌ان را مطرح و همین امروز آن‌ها آزاد شوند.»

او می‌گوید: «قرار بر این شد آزادی کارگر‌ان و اعلام دستاورد‌ها امشب انجام و فرصت یک ماهه‌ای داده شود تا خواسته‌ها پیگیری شود و مقرر شد این قول را فرماندار شهر بیاید و به مردم بدهد و این موضوع را استاندار پذیرفت. اما از ساعت چهار عصر هرچه با آقای استاندار و معاون سیاسی امنیتی تماس گرفتیم پاسخ ندادند.»

وی از سفر شبانه وزیر رفاه به بافق نیز سخن به میان می‌آورد و به خاطر این نکته که محرومیتهای بافق به وزیر نمایانده نشده از برنامه ریزان سفر گلایه می‌کند.

«صباغیان» نگفتن مسائل بافق به مسؤلین بالا‌تر را یکی از مشکلات می‌داند و ادامه می‌دهد: «متاسفانه مطالب به صورتی غیر واقعی به تهران گزارش می‌شود مثلا می‌گویند چون رئیس شورای شهر می‌خواسته مدیر عامل شود یا نماینده کارگر‌ها به دنبال نامزدی مجلس است لذا مردم را تحریک می‌کنند. خوب در این شرایط می‌خواهید چه تصمیمی برای ما گرفته شود؟»

او خطاب به استاندار می‌گوید: «آقای استاندار بیا در جمع مردم، به گزارش‌ها اکتفا نکن، شخصا در جمع مردم تشریف بیاورید و خواسته‌ها را بشنوید.»

«صباغیان» ضمن دعوت مردم به وحدت سخنانش را با این جملات به پایان می‌رساند که ما پشتیبان مسؤلین شهرمان هستیم اما تا زمانی که برای حل مشکلات شهر تلاش می‌کنند نه زمانی که می‌نشینند و کاری از پیش نمی‌برند.

همین روز یکی از کارگران متحصن، در گفتگو با خبرنگار ایلنا درباره ریشه‌های تاریخی اعتصاب می‌گوید:««اسرافیل احمدیه»، مدیرعامل پیشین معدن سنگ‌آهن بافق اواخر سال ۸۹ بازنشسته شد و ۲ یا ۳ ماه بعد،«محمد جواد عسگری» – مدیر عامل فعلی – سرپرستی معدن را بر عهده داشت.»

او می افزاید: «شنبه ۳ اردیبهشت ۹۰، نامه‌ای آمد که می‌گفت آقای عسگری به مدیرعاملی معدن منصوب شده است اما یک روز بعد اعلام شد مدیری غیر بومی جایگزین او شده است.»

وی ادامه می‌دهد:«فردای آن روز (یکشنبه ۴ اردیبهشت ۹۰)، تمام خیابان‌های بافق پر از پارچه نوشته‌هایی در حمایت از آقای عسگری شد. کارگران دست از کار کشیدند و بسیاری از مردم شهر در اعتراض به این جابه‌جایی مقابل فرمانداری تجمع کردند اما تجمع آنان با برخورد غیر منتظره یگان ویژه روبرو شد.»

به گفته این کارگر، با گسترش اعتراضات، شماری از مردم بافق در امامزاده عبدالله تحصن می کنند و سرانجام دوشنبه شب (۵ اردیبهشت ۹۰) این تجمعات با دخالت یگان ویژه پلیس مواجه می‌شود. این کارگر اظهار می‌کند:‌ »در ‌‌‌نهایت، استانداری یزد «علیرضا یاراحمدی» را به عنوان مدیرعامل معرفی کرد که مدیری بسیار متعهد بود، اما او به دلیل فشارهای دولت وقت و هیات مدیره برای خصوصی سازی معدن پایان‌‌‌ همان سال استعفاء داد و جالب اینکه پس از او، آقای عسگری مجددا به سمت مدیرعاملی معدن منصوب شد.»

این کارگر متحصن در پایان می‌گوید:« همان زمان عده‌ای با مدیرعاملی او مخالف بودند، اما گروه دیگری از مردم با این فکر که او بومی است و دلش برای بافق می‌سوزد، مابقی را به صبر در برابر این انتصاب دعوت کردند. انتصابی که در ‌‌نهایت منجر به ایستادگی او در برابر مردم بافق شده است.»

خانواده كارگران بازداشتی،آزادی به قید وثیقه را نمی‌پذیرند. 

عصر روز نهم اعتصاب تعدادی دیگر از کارگران معدن سنگ‌آهن بافق به جمع خانواده‌های کارگران بازداشتی در مقابل فرمانداری این شهرستان می‌پیوندند.

معدنچیان  با استفاده از سرویس‌های رفت‌و برگشت معدن در تجمع مقابل قرمانداری حاضر می‌شوند و حمایتشان را از همکاران بازداشتی خود اعلام می‌کنند.

یکی از بستگان کارگران بازداشتی به ایلنا می‌گوید: «از همان روز اول مسئولان با آزادی کارگران به قید وثیقه موافق بودند اما خانواده‌های بازدشت‌شدگان زیر بار نمی‌رفتند.»

وی بابیان اینکه برای «تشکری» کارگر معدن و رئیس شورای اسلامی شهر بافق، مبلغ 60 میلیون تومان و برای هر یک از هفت کارگر بازداشتی دیگر ‌شده مبلغ 50 میلیون تومان وثیقه تعیین شده می‌گوید: «تا ظهر امروز، فرماندار و استاندار رایزنی‌ کردند تا قوه قضاییه مبلغ وثیقه‌ها را پایین بیاورد اما گویا دستگاه قضا با این خواسته موافقت نکرده است.» وی اظهار می‌دارد که برای فردی که به دلیل پناه دادن به تعدادی از کارگران بازداشت شده بود، مبلغ 25 میلیون تومان قرار وثیقه تعیین شده  که در نهایت وی با تامین وثیقه آزاد شده است.

وی ضمن اعلام مخالف خانواده‌های بازداشت‌شدگان با تعیین قرار وثیقه می‌گوید: «بازداشت‌شدگان جرمی مرتکب نشده‌اند که برای آزادی آنها قرار وثیقه تعیین می شود.»

وی در عین حال یادآور می‌شود: «قانون اساسی و قانون کار به منظور جلوگیری از عملی شدن تصمیمات نادرست و سلیقه‌ای کارفرما حق آزادی اعتراضات صنفی کارگران را به رسمیت شناخته است.»

رایزنی امام جمعه بافق برای آزادی کارگران

منابع خبری ایلنا از رایزنی «جواد سلیمانی»، امام جمعه بافق برای آزادی ۹ کارگر بازداشتی این معدن خبر می‌دهند.

به گزارش ایلنا امام جمعه بافق در جلسه امام جمعه‌های استان یزد با طرح موضوع بازداشت ۹ کارگر معدن سنگ‌آهن بافق، «محمدرضا ناصری»، امام جمعه یزد را در جریان وقایع و مطالبات کارگران متحصن معدن و خواسته‌های اهالی شهر بافق قرار می‌دهد و با پیگیری‌های امام جمعه یزد از طریق استاداری و فرمانداری، شورای تامین استان یزد به منظور بررسی آزادی ۹ کارگر بازداشتی معدن شب 5 شهریور تشکیل جلسه می‌دهد که این جلسه نیز به نتیجه خاصی منجر نمی‌شود.

6  شهریور93

روز دهم اعتصاب

اعتصاب ادامه دارد و خانواده‌های کارگران بازداشتی برای ششمین روز متوالی مقابل فرمانداری تجمع می کنند.

7 شهریور93

روز یازدهم اعتصاب

اعلام آمادگی مسئولان شهر بافق برای آزادی دو نفر از کارگران بازداشتی

خانواده‌های کارگران بازداشتی بافق از اعلام آمادگی کارفرمای معدن و مسئولان شهر بافق برای صدور قرار کفالت برای دو نفر از کارگران بازداشت شده خبر می‌دهند.

یکی از اقوام کارگران بازداشتی به ایلنا می‌گوید:«تا این لحظه واکنش خانواده‌های بازداشت‌شده به این پیشنهاد، آزادی تمامی هشت کارگر بازداشت‌شده بوده است… پیش از این نیز برای آزادی هشت کارگر باقیمانده پیشنهاد تامین قرار وثیقه داده شده بود اما از آنجا که خانواده‌های بازداشت‌شدگان مقصر بودن بستگان خود را باور ندارند، با این پیشنهاد مخالفت کردند.»

وی در مصاحبه با ایلنا می افزاید: «به باور خانواده‌های کارگران بازداشت‌شده و سایر کارگران بافق، میان کارگران بازداشت شده با سایر کارگران معترض معدن بافق تفاوتی نیست و حتی قبول هرگونه تمایز میان بازداشت‌شدگان به معنی مقصر دانستن برخی از کارگران است… هم اکنون تمام توجه افکار عمومی شهر بافق متوجه نماز جمعه امروز بافق است، چرا که از یکسو خانواده‌های بازداشت‌شدگان و کارگران معدن خواهان آزادی هشت کارگر بازداشتی هستند و از سوی دیگر مدیریت معدن و عواملش در صدد هستند تا بلکه با جلب رضایت خانواده‌های بازداشت‌شده به اعتصاب یازده روزه پایان دهند.»

دفاع امام جمعه بافق: بازداشتی‌ها را آزاد کنید.

حدود یک هزار کارگر معدن در نماز جمعه بافق شرکت می‌کنند و در حمایت از همکاران بازداشتی‌شان شعار می‌دهند.

به گزارش ایلنا «جواد سلیمانی» امام جمعه بافق در اعتراض به تداوم بازداشت ۸ کارگر معدن با بیش از ۴۵ دقیقه تاخیر نماز جمعه را اقامه می‌کند. رسانه‌های محلی می‌گویند خطبه‌ها سلیمانی، کوتاه‌ترین خطبه‌های نماز جمعه بافق در چند دهه گذشته بوده است.

امام جمعه بافق در خطبه دوم می گوید: «علی رغم میل باطنی برای برگزاری نماز جمعه، از تهران با او تماس گرفته شده و از او خواسته شده است برای ارائه گزارش به مردم در مسجد جامع حاضر شود.»

وی توضیح می‌دهد که :«قرار است آزادی کارگران بازداشتی از طریق «غلامحسین محسنی‌اژه‌ای»، معاون اول قوه قضاییه پیگیری شود.»

سلیمانی همچنین می افزاید: «سه شنبه (۴ شهریور) به همراه عده‌ای از روحانیون با رئیس سیاستگذاری ائمه جمعه و آیت الله ناصری (امام جمعه یزد) دیداری داشتم و عنوان کردم در صورت حل نشدن مشکلات، نماز جمه این هفته را نخواهم خواند.»

امام جمعه بافق با اشاره به تحصن خانواده‌های زندانیان مقابل فرمانداری می‌گوید:«چرا باید زن و بچه مردم در این گرما در خیابان بنشینند؟ این‌ها را آزاد کنید و گروهی بیایند و مشکلات ما را بررسی کنند.»

8 شهریور93

روز دوازدهم اعتصاب

اعتصاب ادامه دارد و بیش از ۲۰۰ کارگر این معدن به همراه خانواده‌های کارگران بازداشتی مقابل فرمانداری تجمع می‌کنند.

بعدازظهر درب ورودی فرمانداری به دلایل نامعلومی برای لحظاتی باز می‌شود و تحصن‌کنندگان به محوطه این نهاد دولتی وارد می‌شوند اما کارگران برای جلوگیری از تنش، از ورود به ساختمان فرمانداری خودداری می‌کنند.

تحصن‌کنندگان شعارهایی در حمایت از کارگران بازداشتی می‌دهند و خواستار لغو خصوصی‌سازی معدن و آزادی همه کارگران هستند.

روابط عمومی معدن سنگ‌آهن بافق اعلام می‌کند که چای، قند و آب یخ کارگران متحصن در معدن را از امروز قطع می‌شود.

شورای تامین استان یزد با حضور چند مقام دولتی و امنیتی از تهران تشکیل جلسه می‌دهد.

9 شهریور93

روز سیزدهم اعتصاب

اعتصاب ادامه دارد و بیش از ۲۰۰ کارگر این معدن به همراه خانواده‌های کارگران بازداشتی برای نهمین روز متوالی مقابل فرمانداری تجمع کرده‌اند.

خبر می رسد که اعضای شورای تامین استان یزد  به همراه مقامات امنیتی تهران قرار است تا امروز به بافق بیایند.

وبسایت‌های محلی خبر می‌دهند که در جلسه دیروز شورای تامین استان یزد، معاون سیاسی وزیر کشور نیز حاضر بوده است و درباره نتیجه این جلسه و تصمیمات امروز اطلاع رسانی می‌شود.

بر اساس این گزارش‌ها، اعضای شورای شهر بافق دیروز به یزد می‌روند اما نمی‌توانند با معاون سیاسی وزیر کشور دیدار کنند.

برای پایان دادن به اعتصاب کارگران تصمیمات خوبی گرفته‌اند.

معاون سیاسی و امنیتی استانداری یزد «طالبی» در گفتگو با ایلنا می‌گوید:‌»شورای تامین استان و هیات سیاسی – امنیتی اعزام شده از تهران برای پایان دادن به اعتصاب کارگران تصمیمات خوبی گرفته‌اند… عصر امروز (یکشنبه ۹ شهریور) جلسه‌ای با مسئولان بافق برگزار خواهیم کرد و امیدواریم شرایط این شهرستان در چند روز آینده به حالت عادی بازگردد.»

وی با اشاره به حضور ماموران یگان ویژه پلیس در روزهای ابتدایی اعتصاب می‌گوید:«یگان ویژه پلیس برای مسائل احتیاطی و جلوگیری از بی‌نظمی به معدن وارد شد اما هنگام اعزام این نیرو به آن‌ها تاکید کردیم با مردم مواجهه‌ای نداشته باشند و‌‌ همان طور که دیدید مواجهه‌ای میان آنان و کارگران اتفاق نیفتاد.»

او بر ضرورت حضور پلیس تاکید کرده و می‌گوید:«حضور ماموران یگان ویژه پلیس در بافق در دوره‌ای ضرورت داشت و هنگامی که آن ضرورت رفع شد آن‌ها به مرکز استان بازگشتند.»

طالبی ضمن ابراز بی‌اطلاعی از دلیل بازداشت کارگران معدن بافق می‌گوید: «تمام مراحل بازداشت کارگران زیر نظر دستگاه قضایی بوده است… مرجع قضایی در هماهنگی با مسئولان انتظامی و امنیتی بافق بازداشت‌ها را انجام داده است و این تصمیمی بوده که در شهرستان اتخاذ شده است، اگر چه مساله در حال حل شدن است و پرداختن به آن ضرورتی ندارد.»

10شهریور93

روز چهاردهم اعتصاب

آزادی کارگران بافق به اتمام اعتصاب مشروط مي‌شود

یکی از اعضای شورای اسلامی شهرستان بافق درباره جلسه دیشب شورای تامین این شهرستان به ایلنا چنین می‌گوید: «شورای تامین بافق از ساعت ۸ دیشب تا ساعت ۴ صبح امروز با حضور معاون سیاسی – امنیتی استاندار یزد، فرمانده نیروی انتظامی استان، فرمانده تیپ الغدیر سپاه استان، اعضای شورای اسلامی شهرستان بافق و نمایندگان کارگران تشکیل جلسه داد اما این جلسه بدون نتیجه خاصی پایان یافت.»

او با اشاره به حضور مدیرعامل و رئیس هیات مدیره صندوق بازنشستگی فولاد در جلسه دیشب تاکید می‌کند که بسته ارائه شده به نمایندگان کارگران در این جلسه،‌‌ همان پیشنهادهای پیشین بود.

به گفته این عضو شورای اسلامی شهرستان بافق، تکمیل کارخانه‌های جوار معدنی، لغو واگذاری ۲۸/۵ درصد از سهام معدن سنگ‌آهن بافق به شرکت فولاد خوزستان و پیگیری واگذاری ۱۵ درصد از سهام معدن به بافق برای توسعه زیرساخت‌های این شهرستان، محورهای اصلی مباحث طرح شده در جلسه دیشب می‌باشد.

بر اساس گزارش‌های رسیده از جلسه شب گذشته، آزادی ۸ کارگر بازداشتی معدن سنگ‌آهن بافق به پایان اعتصاب کارگران این معدن مشروط شده است.

‌سخنگوی قوه قضائیه:قوه قضائیه با کارگرانی که «خیابان می‌بندند» برخورد می‌کند.

«اژه ای» سخنگوی قوه قضائیه در نشست خبری امروز خود درباره اعتصاب کارگران معدن بافق می‌گوید:«باید بحث اعتراض و انتقاد را از اقدامات خلاف قانون تفکیک کرد.»

محسنی اژه‌ای درباره آخرین وضعیت هشت کارگر بازداشت شده معدن بافق می‌گوید:«ما یک بحث اعتراض، انتقاد و یک اقدامات خلاف قانون داریم که این موارد را باید از یکدیگر تفکیک کنیم. اگر کسی اعتراضی دارد باید آن را به طور قانونی مطرح کند و آنچه را که مدعی است حق است به اثبات برساند و آن مساله را از طریق مراجع صحیح پیگیری کند.»

وی در ادامه می‌گوید:«[اعتراض] هیچ اشکالی ندارد اما ممکن است فردی به زعم خود مساله‌ای را درست و به حق بداند اما دست به اقدام غیرقانونی بزند که باید جلوی آن را گرفت. در صورتی که امری حتم اما از مسیر غیرقانونی پیگیری شده باشد ممکن است مساله لوث و خدشه‌دار شود.»

محسنی اژه‌ای می‌افزاید: «اگر کسی که اعتراض دارد به خیابان آمده و عبور و مررو را مختل کند موجب ایجاد ترافیک و مسائل و مشکلات دیگری می‌شود. از این رو نمی‌توان قابل قبول دانست که هر کسی که اعتراض دارد خیابان را ببندد. این مساله خلاف قانون بوده و حتما با آن برخورد می‌شود.»

سخنگوی قوه قضائیه با بیان اینکه از اصل مساله کارگران بافق آگاه است می‌گوید:« در مورد بازداشتی‌های و اینکه چه تعداد در بازداشت هستند اطلاعی ندارم.»

مذاکره معاون استاندار یزد با خانواده‌های کارگران بازداشتی و نمایندگان کارگران‌

شب همین روز «محمدعلی طالبی»، معاون سیاسی و امنیتی استاندار یزد به فرمانداری بافق می‌رود و خانواده‌های کارگران بازداشتی را جداگانه به داخل فرمانداری دعوت می‌کند که خانواده‌ها دعوت او را نمی پذیرند و می‌گویند تنها با حضور «جواد سلیمانی» امام جمعه بافق، اعضای شورای اسلامی بافق و «محمدرضا صباغیان» نماینده کارگران وارد فرمانداری می‌شوند.

در نهایت با  پذیرش شرط خانواده‌ها توسط معاون استاندار، آنان به همراه امام جمعه ، اعضای شورای اسلامی شهرستان و نماینده کارگران وارد فرمانداری می‌شوند.

طالبی در این جلسه ۴ ساعته، بر آزادی ۸ کارگر بازداشتی با قید وثیقه و بعد از پایان اعتصاب تاکید می کند، اما خانواده‌های کارگران بازداشتی زیر بار این پیش شرط‌ها نمی‌روند.

این جلسه ‌‌نهایتا با مکتوب کردن لیستی از مطالبات کارگران معدن سنگ‌آهن بافق و خانواده‌های کارگران بازداشتی ساعت ۱۲ نیمه شب پایان می‌یابد. آزادی کارگران بازداشتی بدون قید و شرط، استعفای مدیرعامل معدن، لغو واگذاری ۲۸/۵ درصد از سهام معدن به شرکت فولاد خوزستان و واگذاری ۱۵ درصد از سهام معدن به شهرستان بافق محورهای اصلی مطالبات طرح شده در این جلسه می‌باشد.

۲ ساعت بعد از خروج خانواده‌های کارگران بازداشتی از فرمانداری، امام جمعه بافق به همراه اعضای شورای اسلامی شهرستان و نماینده کارگران نیز از فرمانداری خارج می‌شوند و در جمع ۵۰۰ نفره متحصن مقابل فرمانداری می‌گویند که طالبی با لیست مطالبات طرح شده راهی مرکز استان خواهد شد.

11شهریور93

روز پانزدهم اعتصاب

طالبی معاون سیاسی-امنیتی استاندار به همراه لیست مطالبات کارگران به یزد می رود.

اعتصاب کماکان ادامه دارد.

12 شهریور93

روز شانزدهم اعتصاب

مذاکره برای خاتمه اعتصاب

دو کارگر بازداشتی معدن سنگ‌آهن بافق آزاد می‌شوند.

«علی صبری» و «امیر حسین کارگران»، دو کارگر بازداشتی معدن سنگ‌آهن بافق آزاد می‌شوند.

بنا بر گزارش ایلنا، «صبری» ساعت ۴ عصر و  «کارگران» حوالی نیمه شب دیروز از زندان «خلد برین» یزد آزاد می‌شوند و به بافق برمی‌گردند.

فرمانده نیروی انتظامی، مدیرکل دفتر سیاسی استاندار به همراه «محمدرضا صباغیان»، نماینده کارگران و اعضای شورای اسلامی وارد معدن می شوند و مذاکره با کارگران اعتصابی‌ را شروع می‌کنند.

سپس خانواده‌های بازداشت شدگان نیز در معدن حاضر می شوند و در جمع کارگران بر «پایان اعتصاب پس از آزادی ۶ کارگر بازداشتی دیگر» تاکید می‌کنند.

یکی از کارگران به ایلنا می گوید:‌ «اعتصاب زمانی تمام می‌شود که همه کارگران بازداشتی آزاد شوند و «محمدحسن تشکری»، رئیس شورای شهر که اینک در بند ۷ زندان خلد برین یزد بازداشت است، به معدن بیاید و بگوید سر کار بازگردید.»

نتیجه مذاکرات: ماشین‌های معدن بافق پس از ۱۶ روز روشن می شوند.

احتمال آزادی کارگران تا ساعاتی دیگر می رود.

در پی مذاکرات قرار می شود که اعتصاب پایان پذیرد و ۶ کارگر بازداشتی دیگر از زندان «خلد برین» یزد آزاد شوند. کارگران اعتصابی ماشین‌های معدن را روشن می‌کنند اما در عین حال تاکید می‌کنند که تولید را از شیفت ظهر و به محض حضور ۶ کارگر بازداشتی در بافق آغاز خواهند کرد.

بنا بر گزارش ایلنا، مقامات دولتی و امنیتی در مذاکرات صبح اعلام می‌کنند که‌ خصوصی سازی معدن لغو شده است و ۱۵ درصد از سهام این معدن نیز تا ۴ ماه آینده به شهرستان بافق واگذار می‌شود، وعده‌هایی که با تایید نماینده کارگران همراه بوده است.

وزیر كشور: تصمیمات خوبی اتخاذ شده است تا  قائله خاتمه پیدا کند.

وزیر كشور «رحمانی فضلی» در جمع خبرنگاران در خصوص تمهیدات دولت برای حل مشکل مربوط به اعتصاب کارگری معدن بافق می‌گوید: «گویا در این خصوص اختلافی میان نیروهای محلی و مردمی و کارگران معدن به وجود آمده بود که دولت در جلسه خود این مسئله را به شکل مفصل بررسی کرد و اختیار رسیدگی به آن را به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی داد تا با حضور در محل تصمیمات لازم را اتخاذ کند.»

وزیر كشور اضافه می‌کند: «در همین راستا، وزارت کشور نیز به دلیل اینکه مسئول ایجاد امنیت در کشور است معاون امنیتی خود را به همراه مسئولان وزارت کار به این منطقه فرستاد كه آنها با حضور نماینده قشرهای مختلف تصمیمات خوبی اتخاذ شده و توافقاتی صورت گرفته تا موضوع با رعایت همه جنبه‌های قانونی و با دادن حق به افرادی که در این موضوع دارای حق هستند، این قائله خاتمه پیدا کند و مسیر این مسئله همچنان در حال طی شدن است.»

تمامی کارگران بازداشتی معدن بافق آزاد می‌شوند.

۶ کارگر بازداشتی معدن سنگ‌آهن بافق از زندان «خلد برین» یزد آزاد شده‌ و راهی شهرستان بافق می‌شوند.

ایلنا گزارش می‌دهد که «محمدحسن تشکری»، «علی‌محمد تشکری»، «کاظم کارگران»، «رضا دهستانی»، «رضا خواجه‌زاده» و «ایرانی»، ۶ کارگر بازداشتی معدن سنگ‌آهن بافق آزاد شده‌اند.

همسر یکی از بازداشت شدگان به ایلنا می‌گوید که «بر خلاف قرار قبلی، محمدحسن تشکری، رئیس شورای شهر بافق با قرار کفالت ۷۰ میلیون تومانی و سایر کارگران با قرار کفالت ۵۰ میلیون تومانی آزاد شده‌اند.»

13 شهریور93

یک روز پس از پایان اعتصاب

معاون سیاسی-امنیتی استان یزد: واگذاری سهام ۲۸/۵ درصدی معدن بافق لغو شده است.

 دولت با سازمان خصوصی سازی برخورد کند.

معاون سیاسی و امنیتی استاندار یزد اظهار نظر جدید رئیس سازمان خصوصی سازی را در راستای «بروز نارضایتی میان کارگران معدن سنگ‌آهن بافق، التهاب آفرینی و دامن زدن به اعتراضات» توصیف می‌کند.

«محمدعلی طالبی» در واکنش به اظهارات دیروز رئیس سازمان خصوصی سازی مبنی بر واگذاری «قطعی» ۲۸/۵ درصد از سهام معدن سنگ‌آهن بافق به بخش خصوصی، می‌گوید: «برای ما مبهم و نامشخص است که چرا سازمان خصوصی سازی با سیاست‌های کلی دولت ناهماهنگ است، آن هم در شرایطی که این سازمان زیر مجموعه دولت و وزارت اقتصاد به شمار می‌رود.»

او ضمن ابراز بی‌اطلاعی از آنچه «اغراض پشت پرده این اظهار نظر» می‌خواند، می‌افزاید: «ما از سازمان خصوصی سازی گلایه شدید داریم که چرا در چارچوب سیاست‌های کلی دولت عمل نمی‌کند.»

«طالبی» از دولت درخواست می کند تا «با این اظهار نظر‌ها که بر امنیت روانی کارگران معدن سنگ‌آهن بافق و فعالیت اقتصادی این شهرستان تاثیر می‌گذارد»، برخورد کند.

وی در پایان می‌افزاید: «رئیس جمهور تعیین سرنوشت ۲۸/۵ درصد از سهام معدن سنگ‌آهن بافق را به وزارت کار محول کرده است و وزارت کار به پشتوانه دستور رئیس جمهور و مباحث طرح شده در هیات دولت، واگذاری این سهام توسط فرابورس را منتفی اعلام کرده است.»

این مقام دولتی تصریح کرد: در جلسه شورای تامین استان یزد که شنبه (۸ شهریور) با حضور «حسین ذولفقاری» معاون امنیتی وزیر کشور و «ابوالحسن فیروزآبادی» قائم مقام وزیر کار برگزار شد، واگذاری سهام ۲۸/۵ درصدی به بخش خصوصی منتفی شد و ما نیز همین را به کارگران اعلام کردیم.

معاون سیاسی و امنیتی استاندار یزد در پایان از مسئولان سازمان خصوصی سازی خواست اظهارات خود را اصلاح کنند و با سیاست‌های کلی دولت هماهنگ باشند.

**************************

پی نوشت: منبع  متن اخبار خبرگزاری ایلنا است که توسط سردبیر ویرایش شده است.


دیدگاه خود را بنویسید

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: